Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 670 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

rozwinięcie

wtorek, 28 października 2008 15:50
Rozwój młodych i ich odsadzanie
Większość szczurzyc jest bardzo dobrymi matkami. W przypadku licznych miotów zdarza się jednak, że jedno młode (rzadziej więcej) nie wytrzymuje konkurencji ze strony silniejszego rodzeństwa o dostęp do sutków. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy czasowe oddzielenie najsilniejszych osobników i przełożenie ich do pojemnika ustawionego na elektrycznie podgrzewanej poduszce lub przy żarówce. Dobrze jest zamocować przy pojemniku termometr pokojowy i utrzymywać temperaturę powietrza nad młodymi na poziomie 37,5-38,5°C. Bez szkody dla zdrowia znoszą one rozłąkę z matką trwającą do 4 godzin. Postępowanie takie umożliwia słabszemu szczurkowi nassanie się do syta. W celu właściwej stymulacji samicy należy jednak zawsze pozostawiać przy niej nie mniej niż 4-5 młodych. W przeciwnym bowiem razie matka może nie zwracać uwagi na pojedynczego oseska. Najlepszym rozwiązaniem jest naprzemienne, co 2-4 godziny, dopuszczanie słabszych i silniejszych młodych do szczurzycy.
Młode szczury rosną nadzwyczaj szybko. Codzienne ich obserwacje, a także dotykanie, branie w ręce itp. znakomicie stymuluje ich rozwój i oswaja z obecnością człowieka. Gdy w wieku około 2 tygodni szczurzętom otworzą się oczy, należy bawić się z nimi jak najczęściej. Im więcej czasu poświęcimy zwierzętom, tym bardziej będą oswojone i towarzyskie. W tym wieku młode zaczynają już pobierać pokarm stały, przy czym albo same podchodzą po jedzenie do karmidełka, albo samica przynosi im je w pyszczku do gniazda. W tym czasie hodowca nie musi troszczyć się o żaden specjalny rodzaj pokarmu dla nich.
Samczyki należy odsadzać od matki po ukończeniu przez nie 5 tygodni życia. Samiczki natomiast można trzymać przy niej dowolnie długo. Moja przestroga: jeśli w klatce znajduje się kołowrotek do zabawy, należy upewnić się, że odległość między nim a dnem klatki wynosi co najmniej 4 cm. Jeśli nie, to należy go z klatki usunąć, gdyż młode, które pod nim uwięźnie, może łatwo się udusić.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

rozwinięcie

wtorek, 28 października 2008 15:50
Trudne porody
Z reguły porody u szczurów nie wymagają interwencji ze strony człowieka. Może się jednak zdarzyć, że samice starsze niż 6-8 miesięcy, które rodzą po raz pierwszy, padną w czasie porodu (widziałam trzy takie przypadki). Jedynym ratunkiem przy niemożności wydalenia płodów jest cesarskie cięcie, o ile przeprowadzi się je w miarę szybko.
Jeżeli po rozpoczęciu porodu w ciągu dwóch godzin nie urodzi się żaden noworodek, bez wątpienia mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Macica u szczurzycy ma kształt litery Y i czasami dochodzi do utknięcia w niej płodów. Delikatne masowanie partii brzusznych samicy często pomaga wydalić zablokowany płód. Jeśli jednak dojdzie do jego utknięcia w drogach rodnych, wskazane jest nawilżenie go oliwką dla dzieci i wydostanie za pomocą kleszczy. Poród pozostałych płodów odbywa się już zwykle bez zakłóceń, ewentualnie wspomaga się go iniekcją z oksytocyny. W przypadku gdy samica przeżyje trudny poród, lecz jakiś płód pozostanie w jej drogach rodnych, zwykle w niedługim czasie dochodzi do jego wydalenia (prawdopodobnie w ciągu 5 dni) lub zabsorbowania. W takich przypadkach zawsze wskazane jest podanie antybiotyku w celu zapobiegnięcia infekcji. Szczurzycy, która miała trudny poród, nie należy więcej dopuszczać do samca.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

rozwinięcie

wtorek, 28 października 2008 15:49
Poród
Normalnie poród trwa 1-2 godziny. Pierwszym jego zwiastunem jest krwawa wydzielina z pochwy. Następnie z powodu skurczów ciało samicy wygina się na wszystkie strony, przy czym partie brzuszne są charakterystycznie wciągane. Z chwilą gdy noworodki zaczynają przychodzić na świat, szczurzyca przyjmuje pozycję siedzącą i pomaga im opuścić drogi rodne przednimi łapkami i zębami. Następnie usuwa pęcherz płodowy i wylizuje młode. Każde z nich rodzi się przytwierdzone do własnego łożyska. Samica zwykle zjada zarówno łożyska, jak i pępowiny. W czasie tej czynności zdrowy noworodek wije się i popiskuje, co powstrzymuje matkę przed zjedzeniem i jego. Jednakże w przypadku gdy młody jest osłabiony, chory lub martwy, może dojść do kanibalizmu.
Większość szczurzyc to wspaniałe matki, ale niekiedy mogą wystąpić problemy z odchowaniem potomstwa. Jeśli matka jest nadmiernie zestresowana bólem spowodowanym długim i trudnym porodem albo np. zakłócającymi jej spokój głośnymi hałasami, może zabić i częściowo zjeść zdrowe noworodki. Niewłaściwa dieta może spotęgować zachowania kanibalistyczne. Hodowca powinien wtedy na pewien czas zabrać oseski z gniazda i włożyć je do niego ponownie gdy samica się uspokoi. Niebezpieczeństwo pożarcia przez nią młodych zostaje wtedy w dużej mierze zażegnane. Dokonując przeglądu gniazda i oceny miotu, należy poczekać na stosowny moment, gdy samica znajduje się poza gniazdem, co w pierwszej kolejności umożliwi usunięcie jej z klatki. Niektóre szczurzyce mogą bowiem być agresywne w stosunku do opiekuna dokonującego kontroli gniazda i sprowokowane piskiem młodych rzucić się na niego w ich obronie. Nie należy obawiać się pozostawienia na oseskach ludzkiego zapachu, gdyż z tego powodu matka na pewno nie odrzuci potomstwa. Jednakże gdy samica jest bardzo nerwowa, należy wstrzymać się 1-2 dni z przeglądem miotu. Potem dobrym zwyczajem jest przeglądanie gniazda codziennie w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku, i ewentualnego usunięcia martwych sztuk. Rzadko zdarza się, aby przewód pępowinowy uległ zaplątaniu - wtedy do zadań hodowcy należy jego oddzielenie.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

rozwinięcie

wtorek, 28 października 2008 15:47
kliknij żeby powiększyć

Ryc.3. Ciemnoskóre tygodniowe młode.

Krycie
Najprostszym sposobem jest połączenie pary zwierząt na mniej więcej 10 dni, aby mieć pewność, że będą razem w czasie dwóch kolejnych cykli rujowych. Jednak ze względu na częstą agresję samicy w stosunku do samca tego ostatniego lepiej wpuścić do klatki szczurzycy w czasie, gdy jest ona w rui. Ruję można poznać po rozchyleniu się pochwy, która normalnie jest szczelnie zamknięta. Zwykle dołączają się również oznaki behawioralne. Delikatne uciśnięcie grzbietu samicy będącej w rui powoduje, że wykonuje ona swoisty "taniec godowy" - najpierw może rzucić się do przodu i wygiąć grzbiet, a następnie na sztywnych kończynach zadziera głowę i ogon do góry oraz strzyże uszami. Szczurzyce w rui częstokroć starają się wydostać z klatki celem złożenia wizyty samcowi.
Większość samców przejawia natychmiastowe zainteresowanie takim prowokacyjnym zachowaniem samicy, obwąchując ją i niekiedy liżąc. W czasie kopulacji samiec często chwyta zębami skórę na karku partnerki. Do zbliżenia dochodzi wielokrotnie. Jakkolwiek samica może być skutecznie pokryta już podczas pojedynczego skoku (płodne osobniki różnych płci nie powinny przebywać razem), to jednak samiec musi zwykle wchodzić na samicę kilka razy, zanim dojdzie do ejakulacji. Nawet jeśli nie jest ona w rui, zdeterminowany i napastliwy samiec może czasami sprowokować u niej jej wystąpienie.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

d

wtorek, 28 października 2008 15:45

Odpowiedzialna decyzja
Podejmując decyzję o rozmnażaniu szczurów, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Nie należy dopuszczać do rozrodu osobników, które wykazują jakiekolwiek objawy wskazujące na choroby układu oddechowego. Ich brak w większości przypadków świadczy o odporności na mykoplazmozę. Ponadto ssaki te mają zwykle liczne mioty (średnio 12 młodych), dlatego trzeba zawczasu rozwiązać problem znalezienia im przyszłych opiekunów. Nie powinno się również rozmnażać osobników o niepożądanym usposobieniu, np. nerwowych, agresywnych, ponieważ cechy te często są dziedziczne.
Decydując się na rozród szczurów, należy wziąć pod uwagę ich wiek. Najlepiej, jeżeli samica rodzi po raz pierwszy w wieku 4-5 miesięcy. Używanie do rozrodu samic starszych niż 6-8 miesięcy jest ryzykowne z uwagi na fakt, iż spojenie miedniczne może ulec skostnieniu i spowodować trwałe zwężenie dróg rodnych. Istnieje zatem ryzyko wystąpienia poważnych trudności z wydaleniem płodów w czasie porodu. W takich wypadkach konieczne staje się wykonanie cesarskiego cięcia celem ratowania życia samicy. W przypadku samców wiek nie stanowi aż tak dużej bariery w rozrodzie. Mogą być one płodne nawet do późnej starości. Jeśli mamy zamiar pokryć samicę po raz drugi, wskazane jest odczekanie kilku miesięcy po odsadzeniu młodych z pierwszego miotu, aby umożliwić jej pełną regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  4 676  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

KOCHAM SZCZURKI I MAM JEDNEGO(CZARNO BIAŁEGO)NAZYWA SIĘ RUBI JEST CUDOWNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 4676

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl